Pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzanie, które odbiera energię z otoczenia o niższej temperaturze ( powietrze zewnętrzne lub gleba) i przekazuje je do otoczenia o wyższej temperaturze ( system grzewczy)
Odbywa się to na przekór prawom fizyki, gdyż w normlanych warunkach energia samoistnie dąży do wyrównania od otoczenia o wyższej temperaturze do otoczenia o niższej temperaturze.
Całym sercem i napędem takiej pompy jest sprężarka która odpowiada za „tłoczenie i sprężanie” czynnika chłodniczego. Cały proces pracy pompy ciepła polega na tym, że z jednostki zewnętrznej( parownika) lub odwiertów w glebie odbierana jest energia, która zamienia ciecz w parę wodną, a ta następnie „ściskana: jest w sprężarce i tłoczona do jednostki wewnętrznej, która odbiera energię i przekazuję ją do systemu grzewczego (centralne ogrzewanie), następnie po oddaniu energii para zamienia się w ciecz ( dlatego jednostkę wewnętrzną nazywa się skraplaczem) i powraca do jednostki zewnętrznej i cykl się powtarza. Oczywiście po drodze jest jeszcze wiele elementów całego systemu, które kontrolują prawidłowość pracy, ale cała zasada działania pompy ciepła opiera się na termodynamice.